555 Entegresi

555 entegresi (555 timer) Osilasyon, zaman gecikmesi ve darbe sinyali yaratmak için kullanılabilecek kararlı bir tümleşik devredir.
Zamanlama aralığının mikro-saniyeler ile saatler arasında olabilmektedir. Ayrıca ayarlanabilir çıkış frekansının sağlanabilmesi ile yaygın bir kullanım alanına sahiptir.


1 no’lu bacak (toprak): Toprak veya ortak uçtur.
2 no’lu bacak (tetikleme): Bu uç, alt komparatörün girişidir. Devre çıkışını 1’e kurmak için kullanılır.
3 no’lu bacak (çıkış): Çıkış ucudur. 555’ in çıkış katındaki (Şekil 3.34) Q20,Q24 transistörleri totem pole, Q21, Q22 transistörleri ise darlington bağlıdır veyüksek çıkış seviyesinde besleme geriliminin yaklaşık 1,7 V altında çıkış sağlar.
4 no’lu bacak (reset): Bu uç, çıkışı lojik 0’a götürmek için kullanılır. Bu uca negatif pals verilirse deşarj transistörü doyuma gider ve çıkış lojik 0 olur.
5 no’lu bacak (kontrol voltajı): Bu uç, 2/3Vcc değerini sağlayan voltaj bölmenoktasına direk erişim sağlar. 555′ in voltaj kontrollü çalışmasında kullanılır. Normal çalışmada gürültünün önlenmesi için yaklaşık 0.01μF’lık bir kondansatör yardımıyla şaseye verilir.
6 no’lu bacak (eşik): Üst komparatörün girişidir. Bu uçtaki gerilim 2/3Vcc’yi geçince çıkışın lojik 0’a gitmesine sebep olur.
7 no’lu bacak (deşarj): Bu uç, Q14 NPN transistörünün kollektörüdür. Çıkış,düşük seviyede iken düşük direnç; yüksek seviyede iken yüksek direnç göstererek kondansatörün şarjını ve deşarjını kontrol eder.
8 no’lu bacak (besleme): Besle geriliminin uygulandığı uçtur. 4,5V ile 16Varasındaki bir besleme gerilimi uygulanabilir.

555 Entegresinin Özellikleri

• Yüksek kararlılık ve düşük maliyet yanında farklı özellikleri de mevcuttur. Bu özellikler;
• Kapanma (turn-off) süresi 2 mikro-saniyeden kısadır
• Maksimum işlem frekansı 500 KHz’den büyüktür
• Mikro-saniyelerden saatlere kadar zamanlama sağlamaktadır
• Yüksek çıkış akımı verebilir (200 mA)
• Ayarlanabilir çıkış frekansına sahiptir
• +4.5 , +18V arası besleme gerilimi istemektedir.

Zamanlayıcı entegre devreler arasında en çok tercih edilen bir entegre çeşididir. Bu entegre düşük maliyet, yüksek frekanslardaki kararlılığa sahiptir. Bunun sebebi entegreye bağlanan R ve C elemanlarının değişik değerlerde seçilerek zamanlama süresinin kolayca ayarlanmasıdır.

Detaylı bilgi

 

 

Hakkında: Admin

Kontrol Ediliyor

Analog Giriş/Çıkış

Arduino UNO kartında  A0, A1, A2, A3, A4, A5 olmak üzere 6 adet analog pin bulunuyor. Bu pinler 0 ile 1023 arasında toplam 1024 adet sayısal değer …

Bir cevap yazın