Hangi Mikrodenetleyici

Mikroişlemci ile Mikrodenetleyici arasındaki temel fark Mikrodenetleyiciler, minik bir bilgisayar olduklarından gömülü sistemlerin kontrolünde kullanılması, daha ucuz olması ve mikroişlemcilere göre karmaşıklığı az bir yapıya sahip olmasıdır.

Şimdi çok yaygın olarak kullanılan gömülü sistemleri incelemeye başlayalım. Raspberry Pi genellikle Linux işletim sisteminde kullanılan, Python dilinde programlanan, ARM mikroişlemcilerinin kullanıldığı, kredi kartı büyüklüğünde mini bir bilgisayardır. Arduino, ARM mikrodenetleyicilerinin kullanıldığı, çeşitli sensörlerin okunabildiği, motor veya herhangi bir harekelinin kontrol edilebildiği bir platformdur.

Arduino, kullanım ve programlama yönünden Raspberry Pi’ye göre daha kolay bir deneyim sunmaktadır. Raspberry Pi, üstün görüntü işleme ve görüntülü işlem birimi gibi özelliklerinden dolayı daha avantajlıdır. Ayrıca projenize göre hem Arduino hem de Raspberry Pi birlikte kullanabilirsiniz. Bir diğer fark ise Raspberry Pi, Arduino göre birden fazla programı aynı anda çalıştırabilmesidir. Projenizde verileri işlemek istiyorsanız Raspberry Pi, kontrol etmek istiyorsanız Arduino daha iyi bir seçim olacaktır.

Please follow and like us: